Kontaktujte nás: +420 603 246 466, pediatrie.kamenice@centrum.cz

Pediatrie Kamenice

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost.

Pediatrie kamenice logo

Rady rodičům

Nejlépe ještě před propuštěním z porodnice je třeba se nám telefonicky ohlásit a domluvit si první kontrolu v ambulanci, která by měla proběhnout do 2 dnů od propuštění z porodnice. Sebou na vstupní prohlídku vezměte propouštěcí zprávu z porodnice a Zdravotní a očkovací průkaz dítěte (vydává porodnice) a Dotazník o riziku nákazy TBC. Je praktické si kopii propouštěcí zprávy ponechat ve zdravotním průkazu pro případ, že by bylo potřeba s dítětem navštívit lékařskou službu první promoci nebo nemocnici.

Dále je nutné novorozence přihlásit do zdravotní pojišťovny, u které je přihlášena matka. Rodiče mají povinnost provést přihlášení do 8 dní věku dítěte. Budete k tomu potřebovat rodný list dítěte a občanský průkaz matky. Rodný list vydává matrika, pod kterou spadá porodnice, kde o získání rodného listu dostanete veškeré informace.

TBC: Od roku 2010 se proti tuberkulose plošně neočkuje. Očkovány jsou jen děti se zvýšeným rizikem nákazy TBC v kalmetizačním středisku v místě bydliště.

Péče o pupek: Miminko je z porodnice většinou propuštěno s ponechaným pupečním pahýlem. Pupeční pahýl většinou odpadne do 14 dní věku dítěte. Pupek se nemá při koupání namáčet je vhodné ho ponechat mimo plenu, po koupání a při přebalování se ošetřuje 60% lihem před i po odpadnutí, dokud se úplně nezhojí.

Kyčle: novorozenci stačí 2 bavlněné pleny nebo 1 plenkové kalhotky vhodné velikosti. Do 3-4 týdnů by mělo proběhnout vyšetření kyčlí ultrazvukem a dle potřeby a doporučení ortopeda ještě další 2-3 ultrazvukové kontroly. Někdy ortoped doporučuje „širší balení“, při tom se přes jedny plenkové kalhotky dává ještě jedna bavlněná plena složená na třetiny, v případě používání bavlněných plen se dávají tři složené na třetiny. Pleny musí být dobře upevněny v pase, aby držely kolena co nejvíce od sebe.

Nehty: K nehtu novorozence je zpočátku přirostlá kůžička, proto nehty nestříhejte, dokud si nejste jisti, že budete stříhat jen nehet. Je možné použít papírový pilník. Pokud se kůže zastřihne, je vhodné potřít místo štětičkou namočenou v genciánové violeti.

Pokud se miminko poškrábe, je možné mu přetáhnou přes ruce rukávy, nebo nasadit rukavičky.

Oči, uši, nos: není nutné preventivně čistit, jen pokud se objeví sekrece, cíleně ji vyčistěte. Oči: O-septonex nebo převařená voda, nos: suchou štětičkou nebo namočenou v nosních kapkách pro novorozence nebo fyziologickém roztoku (Libenar), vytírat, nekapat, nestříkat, uši: čistěte pouze, pokut je viditelná nečistota a jen tam, kde je vidět, nikdy ne hluboko.

Péče o kůži: Po koupání kůži miminka šetrně osušte, především v místě zapářky (za ušima, pod bradičkou, v tříslech..). Suchá místa promastěte dětským olejem z lékárny nebo slunečnicovým olejem z lékárny. Po každé stolici zadeček dítěte umyjte pod tekoucí vodou a dětským mýdlem, jednorázové ubrousky jsou vhodné spíše při cestování. Po osušení kůži ošetřete vhodnou mastí ( Rybilka, Sudocrém apod…) U děvčátek 1x za 2 dny nebo při potřebě vyčistěte olejíčkem prostory mezi malými pysky genitálu, aby nedošlo ke srůstům. Předkožka chlapců se do 1-2 let nepřetahuje.

V novorozeneckém věku je vhodná neparfemovaná kosmetika, bez zbytečných přídavných látek.

Podávání kapek: Od 14. dne dostává každé dítě denně 1 kapku Vigantolu ( vitamin D pro správný vývoj kostí a prevence křivice), tyto kapky se podávájí do 1 roku života, u dětí narozených v zimních měsících i déle. Vitamin K ( k prevenci krvácivé choroby novorozence) dostává většina dětí po porodu injekcí, pokud dítě vitamin dostane jinou formou, užívá poté vitamin K v kapkách v dávkování doporučeném lékařem.

Kapky podávejte vždy na lžičce, nikdy ne přímo z lahvičky do úst dítěte.

Polohování a chování: doporučená poloha pro spánek dítěte je na zádech, v poloze na bříšku bylo zjištěno vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte, poloha na boku je nestabilní, nicméně alespoň 4x denně je vhodné dát dítě starší 14 dní na bříško na několik minut, vždy za dohledu rodiče, posilují se tak zádové svaly.

S miminkem manipulujte pomalu a šetrně, chovejte ho v „klubíčku“, v poloze podobné poloze dítěte v děloze, do 3 měsíců přidržujete hlavičku.

V postýlce střídejte polohu hlavičky dítěte tak, aby zdroj světla a zvuku přicházel střídavě z pravé a levé strany, jde o prevenci tzv.predilekce hlavy. Zdroj světla by neměl být za hlavou dítěte.

Nikdy nenechávejte dítě na gauči, přebalovacím stole, posteli nebo neuzavřené dětské postýlce bez dozoru.

Autosedačka je vhodná jen pro transport dítěte, ne pro trvalý pobyt.

Dítě po narození vidí a slyší, dobře vidí do vzdálenosti 20-25cm, proto pokud chcete navázat kontakt, udržujete tuto vzdálenost

V den propuštění z porodnice stačí miminku jako procházka jen cesta domů, od dalších dní procházky postupně prodlužujte. Při pobytu venku je nutné chránit kůži před sluncem, kůže kojenců se rychle spálí, je nebezpečí úžehu. V zimě sledujte smogovou situaci a s novorozencem nechoďte ven, pokud je pod -5stC. Je vhodné chránit obličej mastí před omrznutím

Při oblékání dbejte, aby se dítě nepodchladilo a nepřehřálo, doma obecně platí pravidlo, že dítě má mít o jednu vrstvu více než maminka. Nos dítěte nesmí studit do dlaně, pokud studí, je potřeba miminko více obléknout, venku by mělo mít teplé nožičky, ruce a obličej mohou být chladnější. Zátylek miminka by neměl být naopak opocený.

Rady rodičům
Rady rodičům po narození dítěte. Nejlépe ještě před propuštěním z nemocnice.

Posudky
Posudky zdravotní způsobilosti na tábory, školy v přírodě, školní výlety apod.

Doporučené stránky
Důležité a zajímavé odkazy týkající se péče o dítě, očkování a další informace.